Zveza društev slovenskih
filmskih ustvarjalcev

Kersnikova 12, 1000 Ljubljana



info@zdsfu.si


Uradne ure


Ponedeljek, torek, četrtek:

11.00 – 13.00

Sreda:

13.00 – 16.00
Nazaj

Podpora razvoju animiranih filmov: CEE Animation Conference GO! 2025

28 Mar, 2025

Med 11. in 14. marcem 2025 je v okviru programa Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica – Gorizia potekala tridnevna konferenca CEE Animation Conference GO! 2025. Dogodek, ki sta ga organizirala CEE Animation in Društvo slovenskega animiranega filma v sodelovanju z Animation in Europe in Animar_BCN, je gostil skoraj 100 udeležencev iz več kot 25 držav. Neodvisni producenti, ustvarjalci, predstavniki filmskih skladov in strokovnjaki so razpravljali o dveh ključnih temah: vzpostavitvi sistema podpore za mednarodno sodelovanje pri razvoju animiranih projektov ter prehodu na zelene in trajnostne prakse v animacijski industriji.

 

Mehanizmi za mednarodno sodelovanje: Izzivi in priložnosti

Delovna skupina pod vodstvom producenta Jožka Rutarja je obravnavala izzive financiranja animiranih projektov v Srednji in Vzhodni Evropi, kjer se nacionalni sistemi financiranja razlikujejo, obstoječe strukture pa pogosto ne zadostujejo specifičnim potrebam industrije. Animirani filmi zahtevajo daljše razvojne faze in večja finančna vlaganja, kar poudarja potrebo po regionalni podpori. Ključni izzivi vključujejo omejeno financiranje in prepoznavnost zahtevnih projektov, kot so animirane serije in celovečerci. Rešitev vidijo v krepitvi mednarodnega sodelovanja, ki bi povečalo zmogljivosti in spodbudilo izmenjavo talentov ter idej.
Skupina je predlagala dokument s priporočili za uravnoteženo financiranje, ki bo poudaril edinstvene časovne in stroškovne zahteve animacije ter pozval k vključitvi manjšinskega mednarodnega so-razvoja v programe financiranja. Poleg tega raziskujejo mehanizem skupnega so-razvoja, ki bi podpiral ambicioznejše projekte. Ta model, zasnovan na članstvu, temelji na transparentnosti, vzajemnosti in aktivnem sodelovanju deležnikov, pri čemer CEE Animation išče dodatne vire za njegovo financiranje.

 

Zelena animacija: Trajnost kot prednost

Pod vodstvom Alisse Aubenque iz Ecoprod (Francija) se je druga delovna skupina osredotočila na trajnost v animaciji. Čeprav digitalna produkcija na prvi pogled deluje manj obremenjujoče za okolje kot igrani filmi, industrija še vedno pušča pomemben ogljični odtis. Sprejemanje zelenih praks ni le okoljska odgovornost, ampak tudi strateška prednost, saj evropski financerji vse bolj poudarjajo trajnost pri dodeljevanju sredstev. Studii, ki bodo uvedli zelene standarde, bodo imeli boljše možnosti za pridobitev podpore.
Konferenca je izpostavila potrebo po trajnostnih smernicah, ki zajemajo okoljske, socialne in ekonomske vidike. Med predlaganimi ukrepi so raziskava o zelenih praksah v regiji CEE, spletni seminar o uporabi orodja Carbulator.org za merjenje ogljičnega odtisa ter krepitev sodelovanja med državami pri uvajanju trajnostnih pobud.

 

Vpliv umetne inteligence in praktični primeri

Konferenco je uvedel navdihujoč nagovor Albe Meijide, ki je osvetlila vlogo umetne inteligence pri povečanju trajnosti in učinkovitosti v animaciji. Udeleženci so prisluhnili tudi študiji primera mednarodne koprodukcije animiranega filma Tales from the Magic Garden, ki so jo predstavili producenti Martin Vandas, Juraj Krasnohorsky in Kolja Saksida. Projekt je dokaz moči regionalnega povezovanja, ki ga spodbuja CEE Animation. Poleg tega je razstava Organska stop animacija Sandre Jovanovske prikazala inovativne in trajnostne tehnike animacije.

 

Pot k boljši prihodnosti animacije

CEE Animation Conference GO! 2025 je postavila temelje za bolj sodelovalno, finančno podprto in okoljsko ozaveščeno animacijsko industrijo. Z akcijskimi načrti za mednarodno sodelovanje in trajnostne prakse je konferenca izpostavila regijsko tradicijo, talent in izvirnost ter poudarila potrebo po večjih sredstvih in prepoznavnosti. Dogodek, podprt s strani Slovenskega filmskega centra, programa Ustvarjalna Evropa – MEDIA in drugih partnerjev, je dokazal, da je Srednja in Vzhodna Evropa pripravljena na pomemben korak naprej v svetu animacije.

 

foto:DSAF

vir: DSAF